Please Wait

میثم رسولی 9 ماه پیش 0 نظر

گیاه مارانتا از متفاوت ترین و متنوع ترین گیاهان آپارتمانی محسوب می شود که در هر فصلی از سال می توان از وجود آن لذت برد. مارانتا نماد سبزی و طراوت است که در هر جا که باشد حس زندگی و تازگی می دهد و با وجود سرعت رشد کم و ارتفاع تقریبا سی سانتی متریش در هر فصلی از سال ظاهر خود را حفظ کرده و همیشه سبز باقی می ماند. مارانتا به گیاه عابد نیز معروف است که دلیل این نام گذاری، نحوه باز و بسته شدن برگ های آن در طی شبانه روز است، به طوری که در طی روز برگ ها کاملا صاف و کشیده هستند و در طی شب همانند نمازگزاران برگ های خود را جمع می کند. برگ های پهن و بزرگ مارانتا به طور معمول سبز رنگ هستند و نوارهای حاشیه ای قرمز موجب شده تا دلفریب تر و جذاب تر به نظر برسند. برخی از گونه های مارانتا، اسید رزمارینتیک ترشح می کنند که این اسید ماده اصلی تشکیل دهنده رزماری محسوب می شود. مارانتا یک تصفیه کننده هوای بی نظیر است که کیفیت هوای خانه شما را بهبود می بخشد و همچنین به هیچ عنوان ماده ای سمی ترشح نمی کند و هیچ خطری برای کودکان و یا حیوانات خانگی ندارد. پس با خیالی آسوده از نگهداری و تماشای آن در خانه لذت ببرید.

 

تاریخچه مارانتا

این گیاه که بومی مناطق استوایی به خصوص آمریکای جنوبی و کشور برزیل است، به افتخار بارتولومئو مارانتا پزشک و گیاه شناس ایتالیایی که تلاش هایش در قرن پانزدهم منجر به کشف مارانتا شد، نام گذاری شده است. مارنتا در فرهنگ و نماد مردم برزیل جایگاه والایی دارد به طوری که آن را نمادی برای خوشبختی و شادمانی می دانند.

 

انواع گونه مارانتا

 

مارانتای شاه ماهی (Maranta Leuconeura)

شاه ماهی یکی از پرزرق و برق ترین و زیباترین گونه های گیاه مارانتا محسوب می شود که دلیل این نام گذاری طرح های برجسته روی برگ های و رنگ قرمز به همراه نوارهای مرکزی سبز رنگی است که موجب زیبایی دو چندان مارانتای شاه ماهی می شود. مراقبت از این گونه چندان سخت نیست و در نور غیر مستقیم و دمای متعادل اتاق به خوبی رشد می کند. به منظور رشد بهتر این گونه، از خشک نشدن خاک اطمینان حاصل کنید و به مقدار نیاز آن را آبیاری نمایید.

 
 

مارانتای سبز (Maranta Kerchoveana)

این گونه که بومی جنگل های بارانی برزیل است دارای شاخ و برگ های همیشه سبز بوده و به همین دلیل به مارانتای سبز شهرت یافته است. طول رشد این گونه جذاب و دوست داشتنی به زحمت به چهل سانتی متر می رسد که خوشبختانه به خاطر هرس شاخ و برگ های اضافه به زحمت نخواهید افتاد. این گونه همچون دیگر گونه های مارانتا آب دوست بوده اما در آب دادن به آن زیاده روی نکنید و از رسیدن نور روشن غیر مستقیم به مارانتای سبز اطمینان حاصل نمایید.

 
 

مارانتای نشاسته ای (Maranta Arundinacea )

سرخپوستان آرواک که به ارزش غذایی نشاسته موجود در این گونه از گیاهان مارنتا پی برده بودند این گونه را آرو آرو نامیدند که به معنای وعده ای از وعده های غذایی می باشد. این گونه از نظر تجاری بسیار پراهمیت می باشد چرا که از عصاره ریشه آن در تهیه خوراکی مواد آرایشی و چسب استفاده می شود. رنگ سبز برگ ها به همراه نوارهای حاشیه ای سفید رنگ به جذابیت ظاهری مارانتای نشاسته ای افزوده است. برای رشد بهتر این گونه، از وجود منبع نور غیر مستقیم غافل نشوید و هرگز اجازه ندهید خاک گیاه خشک شود.

 
 

مارانتای ستوسا (Maranta Setosa)

این گونه ظریف و زیبا دارای برگ های راه راه سبز روشن با سطوح زیرین روشن است. در هنگام شب برگ های گونه مارانتا ستوسا به سمت بالا و به صورت افقی حرکت میکنند به طوری که حرکت آن ها کاملا قابل مشاهده است. همانند دیگر گونه های دیگر مارانتا اجازه خشک شدن به خاک را ندهید و رطوبت مناسب و نور روشن غیر مستقیم را برای رشد بهتر آن فراهم کنید.

 
 

مارانتای اورنیت (Maranta Ornate)

اگر به دنبال گونه ای با برگ های تیره هستید مارانتا اورنیت انتخاب مناسبی خواهد بود. این گونه جذاب دارای برگ هایی به رنگ سبز تیره می باشد و نیاز دارد در طول روز در محیطی با نور روشن و غیر مستقیم قرار گیرد. برای آب دادن به آن زیاده روی نکنید اما همچنین از خشک شدن خاک جلوگیری کنید.

 
 

مارانتای لیمویی (Maranta Lemone Lime)

شاید شاهکار طبیعت برازنده ترین توصیفی باشد که بتوان برای گونه ی مارنتا لیمویی به کار کرد. این گونه جذاب و منحصر به فرد که چشم هربیننده ای را به خود جذب میکند دارای برگ های روشن و لیمویی با ارتفاع حداکثر ده سانتی متر است. برای رشد بهتر این گونه مانند سایر گونه ها، آن را در معرض نور روشن و غیر مستقیم قرار داده و اجازه ندهید خاک آن خشک شود تا طراوت و زیبایی خود را از دست ندهد.

 
 

مارانتای سیبیل گربه ای (Maranta Cat Mustache)

گونه مارانتا سیبیل گربه ای همچون نام عجیبش و نادرش یکی از کمیاب ترین گونه های گیاه مارانتا به حساب می آید. بر روی برگ های نقره ای سیبیل گربه ای، نشانه هایی از رنگ مشکی وجود دارد و در زمانی که نور خورشید به آن میتابد نمایان می شود. همچون دیگر گونه های گیاه مارانتا، اگر آن را در معرض نور خورشید قرار دهید و از آبیاری منظم آن غافل نشوید رشد بهتری خواهد داشت

 
 

مارانتای کیم زیبا (Maranta Beauty Kim)

بدون شک یکی از زیبا ترین گونه های گیاه مارانتا کیم زیبا می باشد که با برگ های سبز به همراه نوار های حاشیه تیره رنگ خود چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. این گونه به رطوبت علاقه زیادی دارد ولی نباید به هنگام آبیاری، بر روی برگ ها قطره های آب باقی بماند. بنابراین بعد از هر بار آبیاری برگ ها را با دستمال تمییز خشک نمایید. همچنین نور روشن و غیر مستقیم خورشید به رشد گونه کیم زیبا کمک می کند.

 

 

شرایط نگهداری مارانتا

 • نور:

  نور روشن و غیر مستقیم خورشید برای مارانتا بسیار مناسب است به طوری که اگر در نزدیکی منبع نور غیر مستقیم قرار بگیرد به خوبی رشد می کند در حالیکه نور شدید و مستقیم خورشید موجب تیرگی و ایجاد لکه های بر روی برگ های گیاه می شود. با وجود اینکه مارانتا گیاهی مقاوم در مناطق کم نور می باشد اما در زمستان هنگامی که گیاهان به خواب زمستانی می روند برای حفظ هرچه بهتر گیاه آن را در معرض نور روشن قرار دهید.

 • دما:

  گیاه مارانتا دمای معمولی خانه بین هیجده تا بیست و چهار درجه سانتی گراد را ترجیح می دهد و دمای پایین موجب ریزش برگ های آن می شود.

 • خاک:

  گیاه مارانتا می تواند در خاک های مختلف شکوفا شود به شرطی که زهکشی خوبی داشته باشد. به طور معمول مخلوطی از پیت ماس و پرلیت به همراه ماسه های درشت برای آن مناسب می باشد.

 • آب:

  در طول فصل رشد، گیاه مارانتا را مکرر با آبی با دمای ملایم آبیاری کنید و هرگز اجازه ندهید سطح خاک خشک شود زیرا مارانتا گیاهی بسیار مستعد خشکسالی می باشد و اگر آبیاری نشود برای مدت زیادی زنده نمی ماند. با این حال برای جلوگیری از مشکلات قارچی اجازه ندهید که آب مستقیما بر روی برگ ها بنشیند و گیاه خیس بماند. هم خشکی و هم آبیاری بیش از حد موجب زردی و از بین رفتن مارانتا می شود.

 • رطوبت:

  گیاه مارانتا به دلیل رشد در مناطق استوایی از جمله گیاهانی است که در رطوبت نسبتا بالا، بهترین رشد خود را دارد که در نتیجه بهتر است همواره آن را با یک دستمال خیس تمییز مرطوب نگاه دارید.

 • کود:

  گیاه مارانتا را از اوایل بهار تا پاییز هر دو هفته یک بار و در زمستان هر یک ماه یک بار با کودی رقیق شده با آب مخلوط کنید. اگر میزان کوددهی کم باشد گیاه به سختی رشد میکند و اگر میزان کوددهی زیاد باشد منجر به از بین رفتن ریشه می شود. همچنین باید توجه داشت که هرگز کود را بدون آبیاری به خاک منتقل نکنید، زیرا ممکن است ریشه ها را بسوزاند و منجر به زرد شدن برگ ها شود.

 

روشهای نگهداری مارانتا

 • تکثیر:

  هنگامی که گیاه مارانتا در فصل بهار شروع به گلدهی می کند به راحتی میتوان از طریق تقسیم آن را تکثیر کرد. علاوه بر این، می توان از طریق قلمه زدن نیز گیاه را به راحتی تکثیر نمود. پس از عمل قلمه زنی، می توان قلمه ها را در مخلوطی از پرلیت و پیت مرطوب قرار داد و سطح آن ها را با پلاستیک پوشاند تا رطوبت خود را حفظ کنند. ایجاد چند سوراخ ریز بر سطح پلاستیک نیز به تهویه جریان هوا کمک میکند. در نهایت قلمه ها را در مکانی آفتابی قرار دهید و در زمان مناسب اقدام به کاشت آنها کنید.

 • هرس کردن:

  گیاه مارانتا را هرس کنید تا ظاهر شاداب و بوته مانند خود را حفظ کند. بهتر است در فصل پاییز برگ های مسن را قطع کنید تا گیاه فرصتی برای رویش برگ های نو داشته باشد و به یاد داشته باشید از قیچی تیز و تمییز برای هرس استفاده کنید.

 • تمییز کردن برگ ها:

  برگ های گیاه مارنتا را به آرامی و با پارچه ای نمناک پاک کنید. اطمینان حاصل کنید تا گرد و خاکی بر روی برگ ها باقی نمانده باشد.

 • تعویض گلدان:

  مارانتا به کندی رشد میکند بنابراین شاید به کل نیازی به تعویض گلدان نداشته باشد به جز مواردی که ریشه گیاه به مقدار زیادی رشد کرده باشد و فضای کافی نداشته باشد. بهتر است تعویض گلدان را در فصل بهار یا تابستان انجام دهید و گیاه را در گلدانی بزرگتر قرار دهید.

 

آفت ها و بیماریهای مارانتا

 • هجوم حشرات:

  گیاه مارانتا به شدت مستعد ابتلا به کنه های عنکبوتی و شپشک های آردآلود هستند و بیشترین آسیب پذیری مربوط به فصل های خشک زمستانی می باشد. هجوم کنه عنکبوتی ابتدا به صورت تار در بین ساقه ها و روی سطح زیرین برگ ها یا لکه های زرد یا قهوه ای بر روی برگ ها ظاهر می شود که خود کنه های عنکبوتی مانند نقاط سیاه به نظر می رسند. مشکلات شپشک آرد آلود به صورت یک ماده سفید و پودری یا پیچ خوردگی برگ ها ظاهر می شود. برای جلوگیری از هجوم حشرات از سموم و حشره کش های مخصوص استفاده کنید.

 • زرد شدن برگ ها:

  شایع ترین دلیل برای زرد شدن برگ های گیاه مارانتا نور شدید خورشید است که باعث سوختگی و در نتیجه تغییر رنگ برگ ها می شود. با مراقب های درست و اطمینان از قرار گرفتن گیاه در شرایط نوری مناسب به گیاه از زرد شدن برگ های مارانتا جلوگیری کنید.

 • قهوه ای شده برگ ها:

  قهوه ای شدن نوک برگ ها و یا زرد شدن حاشیه آنها از علائم سوختگی برگ هاست. این علائم می تواند ناشی از کود دهی نامناسب با غلظت بالا و یا نور شدید و بیش از حد باشد. برای حل این مشکل گیاه مارانتا را در مکانی با نوردهی مناسب قرار دهید و کوددهی را متناسب با استانداردهای گیاه و گونه انجام دهید

 • پوسیدگی ریشه:

  پوسیدگی ریشه گیاه مارانتا یک مشکل رایج برای گیاهانی است که برای طولانی مدت در خاک بسیار مرطوب و غرق آب قرار گرفته اند. علائم پوسیدگی ریشه مارانتا شامل زرد شدن برگ ها، و خم شدن گیاه هستند که برای حفظ سلامتی و جلوگیری از پوسیدگی ریشه گیاه، از رسیدن آب کافی به گیاه اطمینان حاصل نمایید.

 • پیچ خوردگی ریشه ها:

  یکی از عوامل خشک شده گیاه مارانتا پیچ خوردگی ریشه های آن است. هنگامی که ریشه ها شروع به پیچ و تاب خوردن می کنند از خاک بیرون آمده و تغییر رنگ می دهند. برای نجات گیاه، می توان قسمتی از ریشه را که آسیب ندیده است برش داد و در گلدانی جدا به پرورش آن پرداخت اما ریشه های آسیب دیده دیگر نمی توانند به شرایط عادی بازگردند.

 • نظرات
 • نظرات

   نظر شما کمک بزرگی برای بازدید کنندگان آینده است

   برای ثبت نظر شما کاربر گرامی لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

  Copyright © 2020-2023. All rights reserved