Please Wait

میثم رسولی 1 سال پیش 0 نظر

گیاه پوتوس، جزء یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی رونده به حساب می آید و یک گزینه ایده ال برای کسانی است که به ندرت به گیاهان رسیدگی می کنند. گیاه پوتوس توانایی رشد در هر شرایطی از جمله مکان هایی بدون نور مستقیم خورشید و یا سایه را دارد از این رو گیاه مناسبی برای نگهداری در محیط های آپارتمانی به حساب می آید. همچنین برخلاف اکثر گیاهان نیازی به آبیاری مرتب ندارد و بهترین انتخاب برای افرادی است که قصد شروع پروش گیاهان را دارند. از ویژگی های دیگر آن می توان به تصفیه هوای اطراف خود و اکسیژن سازی اشاره کرد.

شکل منحصر به فرد برگ های پوتوس، این گیاه را از گیاهان دیگر متمایز می کند. برگ های گیاه پوتوس به شکل قلب با انتهای نوک تیز به رنگ سبز که در بعضی موارد دارای رگه های زرد، سفید یا سبز کم رنگ نیز می باشد که زیبایی و طراوت خاصی را برای محیط اطراف خود بوجود می آورد.

 

تاریخچه

گیاه پوتوس از خانواده گل شیپوریان است و از گیاهان رونده به حساب می آید. پوتوس یک گیاه بومی از جزایر سلیمان یا همان سولومون است و در مناطق استوایی از جمله جنوب شرقی آسیا تا گینه نو و شمال کوئینزلند استرالیا به راحتی یافت می شود. این گیاه در بعضی مناطق مانند هاوایی و فلوریدا به عنوان یک عامل تخریب زیست محیطی به حساب می آید. این گیاه به دلیل خاصیت پیچک گونه خود تا به حال باعث از بین رفتن دو جنگل بارانی شده اند و از روی پرورش این گیاه در طبیعت در بعضی از کشور ها مانند آمریکا ممنوع شده است.

 

 

انواع گونه ها

به طور کلی گیاه پوتوس شامل پنچ گونه اصلی به نام های پوتوس طلایی، پوتوس ساتن، مروارید و یشم، ملکه مرمر و پوتوس نئون می باشد. پوتوس های خانگی بر خلاف نمونه هایی که در جنگل های استوایی یافت می شود میوه و گل ندارند و در قابل مصرف خوراکی نمی باشد زیرا منجربه مسمومیت می شود.

 

پوتوس طلایی

پوتوس طلایی یا پیچک شیطان یکی از معروف ترین گونه های این گیاه به حساب می آید. این گونه دارای برگ هایی یه رنگ سبز و طلایی می باشد.

 
 

پوتوس ساتن

پوتوس ساتن دارای برگ هایی به رنگ سبز با لکه های نقره ای می باشد. از ویژگی های این گونه می توان به نیاز کمتر این گونه به نور خورشید و تحمل بیشتر به کم آبی اشاره کرد.

 
 

پوتوس نئون

پوتوس نئون دارای برگ هایی به رنگ سبز روشن نئونی می باشد و بر خلاف گونه های دیگر در اکثر شرایط محیطی مانند مکان های کم نور و سایه نیز رشد کنند. با وجود اینکه این گونه توانایی رشد در مناطق کم نور را دارد، رنگ سبز درخشان آن حیرت انگیز است زیرا برگ های آن کمبود نور را با روشن کردن رنگ سبزشان جبران می کند.

 
 

مروارید و یشم

پوتوس مروارید و یشم دارای برگ هایی به رنگ سبز با حاشیه سفید می باشد.

 
 

ملکه مرمر

پوتوس ملکه مرمر دارای برگ هایی به رنگ سبز و سفید می باشد. شرایط نگهداری این گونه کمی پیچیده تر از گونه های دیگر این گیاه است. علاوه بر آن، رشد این گونه نسبت به گونه های دیگر کمتر است، نیاز به نور بیشتری نسبت به سایر گونه ها دارد و بهترین گزینه برای رشد در محیط های کوچک است.

 

 

شرایط نگهداری

گیاه پوتوس یک پیچک بالا رونده است و در طبیعت با کمک تنه درختان خود را به بالا می کشد که در بعضی مناطق این ارتفاع به بیش از 6 متر هم می رسد از این روی می توان آن را روی دیوار به صورت آویز قرار داد

 • نور:

  در بیرون از خانه، گیاه پوتوس را می توان به راحتی در محیط های سایه کامل یا سایه جزئی نگهداری نمود. در داخل خانه نیز می توان آن را در محیطی روشن ولی غیر مستقیم قرار داد. عدم دریافت نور کافی می تواند بر روی طرح های رنگی روی برگ های آن اثر بگذارد و آنها را از بین ببرد و برگ ها را به رنگ سبز یکدست تغییر رنگ دهد که این مشکل با انتقال آن به محیط های روشن تر از بین می رود. از طرف دیگر، رنگ پریده شدن برگ های این گیاه نشانه دریافت بیش از حد نور خورشید است که با جابه جایی آن به محیط های کم نورتر این مشکل نیز برطرف می شود.

 • دما:

  دمای مناسب برای نگهداری پوتوس بین 18 تا 24 درجه سانتی گراد می باشد و از آنجا که پوتوس یک گیاه مناطق گرمسیری و استوایی می باشد حداقل دما 10 درجه سانتی گراد می باشد و تحمل هوای سرد و زمستان را ندارد و در دمای پایین از بین می رود.

 • خاک:

  این گیاه در خاک گلدان معمولی خوب زهکشی شده به خوبی رشد می کند. این خاک می تواند ترکیبی از پیت ماس، خاکبرگ و ماسه باشد ولی پیشنهاد ما بستری حاوی خاک پرلیت پیت ماس ورمی کمپوست و مایکوروت باشد.

 • آب:

  خاک گیاه پوتوس باید بین دو آبیاری خشک شود و رطوبت دائمی خاک آن منجربه پوسیده شدن ریشه می شود. همچنین ظاهر شدن لکه های سیاه روی برگ های گیاه و ریزش نا گهانی برگ ها می تواند نشانه رطوبت بیش از حد خاک باشد. بهترین زمان برای آبیاری گیاه زمانی است که گیاه ظاهر پژمرده ای به خود بگیرد. خشک و قهوه ای شدن لبه های برگ ها نشانه بی آب ماندن گیاه به مدت زیاد است. به جای آبیاری مرتب گیاه، می توانید روی برگ ها با اسپری اب بپاشید، این کار باعث سبزی و طراوت گیاه می شود.

 • کود:

  پوتوس به کود خاصی برای رشد نیاز ندارد ولی از آنجا که مواد مغذی چندانی در خاک های گلدانی یافت نمی شود بهتر است هر ماه یا هر دو سه ماه یکبار از کودهای گیاهان آپارتمانی، کودهای گیاهان زینتی یا کودهای زیستی استفاده شود. پیشنهاد ما استفاده از ورمی کمپوست به همراه کودزیستی مایکوروت است زیرا می تواند پاسخ هوای به تامین نیاز تغذیه ای گیاه باشد.

 

روشهای نگهداری

 • هرس کردن:

  به منظور زیبا تر شدن گیاه، بهتر است ساقه های پوتوس کوتاه نگاه داشته شوند تا برگ های بیشتری روی آن جوانه بزند. چنانچه ساقه ای بدون برگ درحال رشد بود می توانید آن را قلمه بزنید یا روی سطح خاک قرار دهید تا ساقه جدیدی از آن نقطه جوانه بزند

 • قلمه زدن:

  برای قلمه زدن کافی است ساقه گیاه را بصورت کج بریده و به مدت چند روز در آب قرار دهید و به محض ریشه دار شدن آن، گیاه را در خاک قرار دهید تا بتواند مواد مغذی کافی را از خاک بدست آورد.

 • عوض کردن گلدان:

  بهتر است گلدان را تا رشد کامل گیاه عوض نکنید. اگر با وجود آبیاری صحیح و رسیدگی مناسب که در قسمت های بالا گفته شد برگ های گیاه پژمرده شود، این می تواند نشانه کم بود جا برای ریشه های گیاه در گلدان باشد. در این صورت گیاه را به گلدانی با دو برابر اندازه اولیه منتقل کنید.

 

آفت ها و بیماریها

 • توده های سفید و پنبه ای روی برگ:

  شایع ترین آفت گیاه پوتوس " mealybugs" یا "شپشک آردآلود" نام دارد. برای رفع این آفت از یک پنبه آغشته به الکل استفاده کنید و تا چند هفته گیاه را تحد بررسی قرار دهید.

 • زرد شدن برگ ها:

  زرد شدن برگ های پوتوس می تواند ناشی از بیماری های قارچی، نقطه های باکتریایی، پوسیدگی ریشه یا پیری برگ باشد. رایج ترین علت زرد شدن برگ آبیاری بیش از حد گیاه است که منجربه پوسیده شدن ریشه می شود.در این حالت ریشه ها را بررسی کنید. اگر ریشه ها از رنگ طبیعی سفید رنگ به قهوه ای تغییر رنگ داده باشند نشانه پوسیدگی است. در این شرایط اگر دیر نشده باشد می توان یا کم کردن مقدار آبیاری و بیشتر کردن زمان آن گیاه را نجات داد. در غیر این صورت باید فورا آن را قلمه زد. در صورت جدی نبودن مشکل، برگ های زرد را جدا کنید و اجازه دهید برگ های جدید جوانه بزنند.

 • سبزی یک دست یا کم رنگ شدن برگ ها:

  این بدین معنا است که گیاه به نور بیشتری نیاز دارد. با تغییر مکان گیاه با توجه به گونه آن می تواند این مشکل را رفع کنید. همانطور که گفته شد باید توجه داشته باشید که در بعضی از گونه ها پوتوس، گیاه نباید زیر نور مستقیم خورشید به مدت طولانی باقی بماند.

 • رنگ پریدگی برگ ها:

  در صورتی که برگ ها رنگ پریده و کمی پژمرده به نظر رسیدند بالا فاصله باید گیاه را به محیطی کم نور تر منتقل کرد.

 • خشک و قهوه ای شدن برگ ها:

  دلیل اصلی این مشکل بی آب ماندن گیاه به مدت طولانی یا تابش بیش از حد نور خورشید می باشد. برای رفع مشکل کم آبی، گیاه را آبیاری کنید و نسبت به افزایش رطوبت هوا و مرطوب کردن برگ ها اقدام کنید و برای رفع مشکل تابش بیش از حد نور خورشید، گیاه را به محیط کم نور تر منتقل نمایید.

 • پژمرده گی و چین و چروک روی برگ ها:

  پژمرده گی برگ ها ممکن است ناشی از سردی هوا باشد که با جابه جایی آن به محیط گرم تر این مشکل رفع می شود.

 • متوقف شده رشد گیاه:

  اگر بعد از مدتی متوجه توقف در رشد در گیاه شدید، نسبت به گرم کردن محیط اقدام کنید. پوتوس یک گیاه مناطق گرمسیری است و رشد خود را در مناطق سرد از دست می دهد.

 • نظرات
 • نظرات

   نظر شما کمک بزرگی برای بازدید کنندگان آینده است

   برای ثبت نظر شما کاربر گرامی لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

  Copyright © 2020-2022. All rights reserved